www.line-x-sk.sk

Vojenské aplikácie

ANTI – TERRORISM BLAST MITIGATION

 

Protiteroristické zmiernenie výbuchu

 

Spoločnosť LINE – X, so sídlom v California (USA) sú po celom svete známe rôznymi druhmi ochrannych povlakov na priemyselné a automobilové povrchy. LINE-X neustále hľadá nové a inovatívne využitie pre mnoho výrobkov na báze “polyurethanea/polurea“. Je lidrom v odvetví pri zmierňovaní následkov výbuchov, a vyvoja PAXCON.

 

PAXCON ponúka revolučný vývoj v zmierňovaní výbuchov. Je známy v armáde a vo výskumných kruhoch ako povlak, ktorý odoláva silovemu namahaniu (ERC-Energy Resistant Coating), PAXCON je flexibilný a predsa silnejšie ako oceľ. Je známe, že steny vybavené s unikátnym povlakom PAXCON, vydržia o 20-krát silnejší výbuch ako normálne nepokryté múry. V prípade explózie, steny pokryté povlakom PAXCON zostávajú pohromade. PAXCON povlak je možné aplikovať na mnoho druhov stavebných materiálov, vrátane dreva, ocele, sadrokartónu, betónu, tehly a ďalších.

 

Na preukázanie účinnosti povlaku pri výbuchu odborníci a vedci z New Mexico na Instituteʼs Energetic Materials Research and Testing Ceter (EMRTC) vykonaly sériu výbuchov, ktoré potvrdili ochranné schopnosti PAXCON.

 

Boli postavené dve identické konštrukcie, jedna z konštrukcie obsahovala povlak PAXCON, druhá bola bez neho. Obidve štruktúry obsahovali kompletné kancelárske vybavenie s figurínou, pracovným stolom a počítačovým zariadením. Nasledovne bola odpálená bomba s ekvivalentom 91 kg TNT 9,1 metrov od štruktúr.

 

„Figuríny v miestnosti chránenej povlakom PAXCON boli neporušené,“ uviedol Alan Perryman – výskumný pracovník a skúšobný špecialista z EMRTC. „Výbuch spôsobil trochu prachu, ohol steny a zvuk pri výbuchu pripomínal zvuk obrovského bubnu, štruktúra vydržala všetko v pohode. Možnosť chrániť priestory s povlakom PAXCON na nás z EMRTC urobilo veľký dojem.“

 

Nechránený priestor bol zničený. Výbuch zničil stenu a strhol figurínu. „Ak by boli v tejto miestnosti ľudia následky by boli určite smrteľné,“ uviedol Perryman. Telo figuríny bolo prepichnuté úlomkami stavebného materiálu.

 

Lietajúce stavebné úlomky, v týchto typoch výbuchov sú ako črepiny granátu , teroristi používajú budovu ako zbraň s cieľom maximalizovať straty na životoch. 80% zranení, ktoré vyplývajú z explózií sú spôsobené úlomkami.

 

„Tieto testy ukazujú neuveriteľnú silu objektu upraveného náterom PAXCON,“ uvádza Scott Jewett, generálny riaditeľ spoločnosti LINE-X. „Produkt je skutočne revolučný. Môže zmierniť dopad terorizmu pri obrane po celom svete.“

 

V tom čase boli bombardované Khobarské veže v Dhahrane, v Saudskej Arábii (jún 1996), vláda USA testuje vysokoelastické polyméry PAXCON na zmiernenie výbuchu. „Bolo zistené, že z 27 testov povlaku PAXCON , ktoré súviseli s výbuchom bômb všetky prešli.“ (Air Force Research Laboratory Force Protection Branch). Tieto originálne klasifikované skúšky zistili, že by muselo ísť minimálne o 454 kg TNT, aby vznikla trhlina na povlaku PAXCON, zatiaľ čo úlomky nevzniknú. Záverečná správa odporučila, aby bol PAXCON použitý na všetky stavby, štruktúry alebo dopravné prostriedky, ktoré by mohli byť vystavené teroristickým bombovým útokom.

 

Povlak PAXCON je aplikovaný na niekoľkých budovách po celom svete, vrátane Federálneho súdu v New Yorku, Základne vo Washingtone a Amerického Pentagonu. PAXCON taktiež chráni budovy v Londýne.

 

MILITARY APPLICATION

 

Vojenské použitie

 

PAXCON povlaky sa používajú aj na rôzne aplikácie v rámci vojenského sektora, a to nasledovne:

 

Nepriestrelné vesty

 

PAXCON sa používa ako povlak na keramické dosky a nepriestrelné vesty , a to vďaka svojej vysokej odolnosti voči chemickým látkam. Vrstva umožňuje doske dekontamináciu pri chemickom kontakte. Vrstva tiež pomáha proti fragmentácii a odlupovaniu, ku ktorému by mohlo dôjsť pri dopade na povlak z projektilu.

 

Ochrana proti korózií

 

PAXCON povlaky pomáhajú zabrániť hrdze a korózii, čo ich robí jasnou voľbou pre vozidlá a zariadenia pracujúce v drsnom prostredí.

 

Nárazová ochrana

 

Ďalším dôležitým dôvodom, prečo je povlak PAXCON používaný u vozidiel prevádzkovaných v drsnom a nerovnom teréne je vlastnosť absorpcie nárazu. Pre častý nespevneny terén sú príznačné skaly, kamene a úlomky, ktoré spôsobujú poškodenie vozidla, čo viedlo rôzne armády po celom svete k rozhodnutiu, aby prijali povlak PAXCON ako voľbu pre trvalu udrzbu.

 

Akustické vlastnosti

 

PAXCON má tiež vynikajúce vlastnosti tlmiť vibrácie a hluk, čo je ďalším dôvodom prečo ho armády pridávajú do svojich vozidiel, vrátane HUMVEE – pomáha potláčaniu vnútorného hluku.

 

Ďalšie možnosti využitia:

 

 • Letiská
 • Prístavy
 • Vlakové a autobusové stanice
 • Banky (trezory)
 • Klenby
 • Počítačové miestnosti
 • Mosty
 • Ropovody
 • Rafinérie ropy
 • Ťažba
 • Sekundárne nádrže
 • Elektrárne
 • Kasárne
 • Brány domov
 • Oblasti skladovania chemikálií
 • Zásobníky
 • Čerpacie stanice

 

Naše povlaky LINE-X / PAXCON tiež zabezpečujú zvýšenú ochranu v prípade zemetrasenia a hurikánov.